Michał Case Study

Michał

Skateboarder
 
 

Michal jeździ na deskorolce i jest w tym niesamowity! Niestety doznał urazu skrętnego kolana, przy okazji uszkadzając więzadło krzyżowe przednie oraz łąkotkę przyśrodkową.

W wyniku urazu, w przeciągu kilku miesięcy zaplanowany został zabieg rekonstrukcji ACL. W międzyczasie, Michał zgłosił się do nas aby jak najlepiej przygotować się ćwiczeniami do zabiegu oraz aby szybko i sprawnie rozpocząć rehabilitację już po artroskopii.

Cele rehabilitacji

Co chcieliśmy osiągnąć?
 
 
 

Głównym celem jest powrót do pełnej sprawności w tym wypadku wyczynowej jazdy na deskorolce. W kontekście fizjoterapii po rekonstrukcji, rozkłada się to w czasie zgodnie z przebiegiem biologicznego gojenia się samego więzadła.
Z powodu szytej łąkotki przyśrodkowej, Michał pierwsze 6 tygodni musiał chodzić z pomocą kul, w tym okresie dbaliśmy o jak najmniejszy zanik mięśni – głównie uda oraz możliwie najlepszy zakres ruchu.
Kolejnym celem było wzmocnienie mięśni miednicy, dobrej jakości poruszanie się i rozrost mięśni.
Po kilku miesiącach rozpoczęliśmy dynamiczne ćwiczenia mające na celu uzyskanie jak najlepszej sprawności, później pozostał już tylko trening sportowy.

Okres rehabilitacji

Jak długo to trwało?
 
 
 

Standardowy okres fizjoterapii po rekonstrukcji ACL to minimum 9 miesięcy, jednak Michał zgłosił się do nas już 3 miesiące przed zabiegiem aby dobrze się do niego przygotować!
Spotykaliśmy się regularnie 2-3 na tydzień, jednak w ostatnich etapach był to już typowy trening.
Co warte uwagi, Michał samodzielnie ćwiczył każdego dnia co w ogromnym stopniu wpłynęło na prawidłowy przebieg procesu rehabilitacji!

0 miesiące
Przygotowanie do zabiegu
0 / tydzień
Częstotliwość treningu
0 godzina
Jednostka treningowa

Opieka fizjoterapeutyczna

Przyjęte metody leczenia
 
 
 
 

Podczas wzmożonego okresu fizjoterapii, wykonywaliśmy szereg działań leczniczych:
– terapię tkanek miękkich z opracowywaniem blizn pozabiegowych aby były jak najbardziej elastyczne
– terapię manualną aby odbudować zakres ruchomości
– wspomagaliśmy się fizykoterapią : elektrostymulacja mięśni w zaniku, krioterapia, Indiba
– trening medyczny oraz sportowy

  • Terapia tkanek miękkich
  • Terapia manualna
  • Zabiegi fizykoterapeutyczne
  • Trening medyczny i sportowy

Efekty leczenia

Realizacja założeń rehabilitacyjnych

Wstępne wyniki

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Po 8 tygodniach rehabilitacji, uzyskano niemal pełny zakres ruchu w stawie kolanowym oraz rozpoczęto coraz intensywniejszych treningów, które Michał sumiennie wykonywał również w domu – było to kluczowe dla uzyskania efektów.

Testy sprawnościowe

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Po 9 miesiącach wykonaliśmy pełny zestaw testów sprawnościowych, które pozwoliły nam obiektywnie i w 100% zezwolić na powrót Michała do ukochanej jazdy na deskorolce!

Rezonans magnetyczny

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonany 4 razy po zabiegu aby monitorować przebudowę przeszczepu wykazał, iż więzadło jest piękną grubą taśmą. Dla lekarza prowadzącego Michał okazał się modelowym przykładem powrotu do pełnej sprawności!

Wnioski post rehabilitacyjne

 
 
 
 
 
 
 
 

Michał również dla nas był modelowym przykładem, że zaangażowanie w proces terapeutyczny że strony pacjenta ma kluczowe znaczenie i daje efekty na 110%!

Opinia o BlueBall

 
 
 
 
 
 
 
 

Moim celem był 100% powrót do sprawności, zdecydowałem się na BlueBall po dobrych opiniach od lekarza oraz znajomych którzy również tam leczyli kolana.
Nie było łatwo, treningi dawały w kość, ale zawsze czułem się, że nie jestem z tym sam. Współpracowałem z fizjoterapeutami oraz z trenerami i taką opcje polecam! Robię teraz lepsze triki niż przed operacją!

Michał
Przekonaj się o naszej skuteczności

Zadzwoń teraz!