Wbiegnij na wyższy poziom

Strefa dla biegaczy BlueBall

 
 
 

Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych formą aktywnego spędzania wolnego czasu – biegamy na osiedlu, w pobliskim parku, stadionie, uczestniczymy w biegach sprawnościowych i tych długodystansowych. Bieganie pozwala zadbać o kondycję w bardzo naturalny i prosty sposób. Biegi nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani sprzętu (przynajmniej na początku drogi każdego biegacza) jednak przygotowanie fizyczne i prawidłowe wzorce ruchowe w długofalowej strategii treningu biegacza są absolutnie najważniejszym elementem zachowania zdrowia i sprawności.

Odkoduj swoje DNA biegacza

Kim jesteś?

 
 
 
 

W Centrum Rehabilitacji i Treningów BlueBall w Siemianowicach Śląskich oferujemy kompleksową i zgodną z najnowszą wiedzą opiekę dla każdego biegacza – zarówno początkującego, jak i doświadczonego zawodnika.
Podczas diagnostyki parametrów i wzorców ruchowych, kluczowa jest dla nas wideo-analiza biegu, ponieważ pozwala ona w sposób bardzo dokładny określić nawyki biegacza, które jesteśmy w stanie przeanalizować sekunda po sekundzie.

Pamiętaj, że konsekwentnie nawet małe błędy w postawie ciała podczas uprawiania tej formy aktywności fizycznej mogą kumulować się do poważnych urazów i kontuzji. Kiedy amatorski jogging przeradza się w bieganie, z metrów tworzą się kilometry a potem ich dziesiątki i setki warto pomyśleć o diagnostyce funkcjonalnej biegacza.

Na co patrzymy?

 
 
 
 
 
 

Wieloletnia współpraca ze sportowcami, zapewnia nam szybką i merytoryczną analizę mocnych i słabych punktów, które następnie stają się podstawą efektywnego planu treningowego naszych podopiecznych. Nasze obserwacje skupiamy na następujących elementach:

  • Wzorzec ruchowy
  • Budowa ciała
  • Fizjonomia ortopedyczna
  • Obiektywne predyspozycje ruchowe
Rozwijaj umiejętności w bezpiecznym środowisku

Popraw wyniki biegania

 
 
 
 

Istnieje mit, iż bieganie to nasza naturalna forma ruchu, więc jeśli jest „naturalne” to można po prostu biec i to jest nasza dobra technika. Nic bardziej mylnego, każdy z nas potrafi rzucić piłką przed siebie ale nie każdy celnie i odpowiednio daleko.

Dobra technika biegu to umiejętność, do tego trenowalna!
 
 
 
 

W kontekście analizy biegu w naszym centrum oceniamy takie parametry jak:

  • zaangażowanie mięśni odpowiadających za odbicie,
  • kąty które powstają przy wyproście biodra,
  • „swing” nogą,
  • wzorzec obciążenia stopy,
  • efektywna praca ramion,
  • inne aspekty motoryczne.

Czasem zmiana tylko jednego parametru pozwala na lepszą ekonomikę biegu co za tym idzie lepszy czas!

Pomogę zrealizować Twój plan

Zadzwoń do mnie

 
 
 
 
 
 
 
 

Nazywam się Krzysztof Olech, jestem certyfikowanym trenerem i fizjoterapeutą, pasjonatem sportów oraz osobą, która doprowadziła już wielu sportowców do osiągnięcia swojej życiowej formy bez urazów i kontuzji!
Zapraszam Cię na analizę biegu oraz opracowanie strategii treningowej do Centrum Fizjoterapii i Treningu BlueBall w Siemianowicach Śląskich.

Trening techniki biegu

Skutecznie pozwala na poprawę Twojego czasu, efektywności, ekonomiki biegu, a to przecież najważniejsze w bieganiu. Dla wielu biegaczy to przełomowe doświadczenie. Jesteśmy certyfikowani w tym zakresie i szkolimy innych jak to robić. Przekazujemy wiedzę w prosty sposób i dajemy wskazówki do samodzielnej pracy.

Trening siły

Biegacz musi być nie tylko wytrzymały ale i silny. Siła jest podstawą fizyki treningu, bez tego nie będziesz efektywnie się odbijać i przyjmować obciążeń. Wiesz, że poprawa siły w badaniach naukowych to najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka kontuzji?
Jesteśmy w tym specjalistami, wykorzystujemy wiedzę z treningu sportowców i przekładamy to na dopasowany trening dla Ciebie. Bez nudnej rutyny.

Trening mocy

Czyli umiejętność wykonania ruchu w możliwie jak najszybszym czasie przy generowaniu największej mocy.
Dlaczego to ważne? Ponieważ w każdym kroku generujesz określoną moc, im lepsze parametry mocy tym szybciej będziesz biec.
Mamy wiedzę i specjalistyczny sprzęt, który zmierzy Twoją moc. My dobierzemy dla Ciebie skuteczne i efektywne ćwiczenia.

Trening funkcjonalny

Spoiwo, które cementuje cały proces. To trening który jest dla Ciebie i pod Ciebie, uwzględnia ćwiczenia stabilności, ekscentryki – na urządzeniach typu Gyromax, trening wydolności – z użyciem specjalnych światełek, jak również cały wachlarz różnorodnych zajęć na rozmaitych urządzeniach, które nie ukrywamy – nasi Klienci uwielbiają!

Dieta treningowa

Dieta treningowa jest bardzo ważnym aspektem procesu funkcjonowania sportowców. Trening może być wyczerpujący dla organizmu, dlatego ważne jest, aby odpowiednio go zasilać. Świadomość tego, co jemy regularnie, a także to, co jemy przed, w trakcie i po treningu lub zawodach jest niezbędna do poprawy wydajności, zapobiegania kontuzjom i maksymalizacji regeneracji.
Trenując w BlueBall, nie ominie Cię spotkanie z naszym dietetykiem!

Zadbaj o swoje rezultaty

Trening biegacza w BlueBall

 
 
 
 

Wiesz, że musisz trenować aby być lepszym zawodnikiem, jednak mnogość opcji i presja największej progresji czasem może okazać się przytłaczająca. Podczas okresów wzmożonej aktywności pewnie nie raz przez głowę  przeszła Ci myśl „Czy mogę być lepszym biegaczem?”.

  • Jak dobrać optymalne obciążenia?
  • Czy muszę robić przysiady?
  • Czy ćwiczenie skip A mi pomoże?
  • Czy ćwiczyć sprinty na stadionie?
  • Czy biegnę ze śródstopia?
  • Czy trenować z gumami?
 
 
 
 

To bardzo uzasadnione pytania – jednak bez jednoznacznej odpowiedzi!

Trening musi być skrojony dla Ciebie, dopasowany, progresywny i bezpieczny. Musi uwzględniać wszystkie Twoje cechy motoryczne i fizjologiczne oraz uzupełniać braki w pożądanych wzorcach ruchowych.

Posiadamy wiedzę, metodologię oraz sprzęt abyś mógł jak najefektywniej trenować w naszym centrum, w domu lub na siłowni. Dla nas kluczem jest indywidualizacja!

Pokonuj własne limity

Ocena i testy dla biegacza

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dziś niemal każdy z nas posiada zegarek czy smartfon, który potrafi mierzyć wiele parametrów fizjologicznych.
To naprawdę świetne urządzenia! Ale czy potrafisz wyciągnąć z nich wnioski, które przełożą się na konkretne wyniki?

Oceniając technikę oraz wzorce ruchu możemy zobaczyć jakie siły i w jaki sposób działają na biegacza, co najważniejsze czy jest coś co może powodować kontuzje lub zmniejszyć jej symptomy w trakcie jej trwania. Testy i dokładna diagnostyka to niezbędny przystanek w drodze do poprawy wydajności. Uzyskane dane to bogaty w informacje drogowskaz, które pokazuje nam kierunek najszybszej i zarazem skutecznej drogi do wymiernych wyników.

Wideo - analiza biegu
Ocena motoryki biegacza
Testy szybkościowo - wytrzymałościowe

Analiza biegu opiera się na dynamicznych badaniach na bieżni/stadionie wspomaganych kamerą video. Podczas biegu, będziesz na bieżąco nagrywany w kilku projekcjach – z przodu i tyłu oraz z boku. Celem tych badań jest wychwycenie, na podstawie nagrań, niekorzystnych cech i zachowań organizmu podczas biegu.

Jeśli chodzi o doświadczonych biegaczy, analiza pozwala nam na ocenę biomechaniki pod kątem poprawy efektywności, prędkości, dopasowania długości kroku, oceny jak pracuje stopa, biodro, tułów, a co najważniejsze zindywidualizowania techniki do badanego. Nasze obserwacje kierujemy na poniższe właściwości:

  • widok całego ciała,
  • poszczególne fazy biegu : odbicie, przeniesienie, obciążenie,
  • obciążenie stopy,
  • kąt natarcia piszczeli,
  • kąt odbicia biodra,
  • obciążenie względem środka ciężkości,
  • pracę rąk,
  • pochylenie tułowia,
  • obciążenie bioder – kolan – stóp,
  • asymetrie pracy miednicy,
  • obciążenie w obrębie stopy,
  • ustawienie kolan.

Korekta tych błędów odbywa się zarówno poprzez rekomendacje zmian w samej technice biegu, jak również sugestiom w doborze odpowiedniego obuwia. Należy raz jeszcze zaznaczyć, że analizy te są istotne zarówno dla zawodowców, jak i dla amatorów – zdrowie oraz komfort treningu i codziennego życia są równie ważne dla każdego z nas.

Ocena motoryki jest skalą tego, jak dobrze się poruszasz, jaka jest Twoja siła funkcjonalna, zręczność i koordynacja.
Po dokładnej – liczbowej – analizie wskazanego treningu, badamy Twoje: stopy, kolana, biodra, miednicę, kręgosłup, postawę wraz z mechaniką ruchu. W poszczególnych aspektach badanie jest manualne lub komputerowe. Ma to na celu wychwycenie deficytów, które skorelowane z Twoją techniką biegu mogą Cię potencjalnie spowalniać.

Kolejnym etapem jest videoanaliza ruchu w określonych ćwiczeniach. Nasze sprawdzone metody wykażą  potencjalny problem, może to asymetria? A może słaby pośladek, a może „kierowca” nie do końca wie jak używać swojego bolidu? Nagrany materiał to często zimny prysznic dla złych nawyków.

W zależności od Twojego wytrenowania i obranych celów możemy wykonać profesjonalne testy siły i mocy mięśniowej (prędkości ruchu w określonym wzorcu) przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Zapewne masz świadomość, że bieganie to ruch tylko na 1 nodze, ale aby efektywnie przesuwać się do przodu musisz generować MOC!
Znaczy to tyle, że musisz często przeciwdziałać sile równej 4 do 6 raz większej niż waga Twojego ciała.
Chcesz to robić efektywnie? Musisz poznać parametry swojej mocy aby skupić się na podwyższeniu ich wartości! 

W centrum BlueBall wykonujemy również testy funkcjonalne FMS oraz wg innych respektowanych metodologii. Schemat dobieramy indywidualnie, po określeniu celów jakie chcesz postawić przed sobą.

Wykonujemy testy biegowe przy użyciu specjalistycznych fotokomórek do najdokładniejszego pomiaru czasu.
Testy wykonujemy na dystansie 5, 10, 15, 20, 50, 60, 100m oraz w każdej możliwej i wymaganej formule. Poza monitoringiem wyników cyfrowych, w trakcie testów  wykonujemy również videoanalizę wolnoklatkową.
Nasze testy są niezbędne aby ocenić określone parametry:

  • jakość startu, technikę,
  • odpowiednie obciążenie,
  • asymetrię.

Kolejny etap to testy wytrzymałościowe, które oceniają Twoją wydolność. Wykonujemy je przez pomiar biegu ciągłego, interwałowego, lub z narastającą prędkością wg. dobranej metodologii. Może to być MAS Test ale wykonujemy również inne procedury testowe. Wyniki tych testów są dla nas wskazówką w jaki sposób modelować Twój trening aby poprawiać dotychczasowe wyniki.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dopasowanie diety i treningu dla biegacza a przede wszystkim rozpoczęcie odpowiedniej diagnostyki, która zapewni najlepsze dopasowanie rodzaju oraz częstotliwości ćwiczeń do Twoich indywidualnych predyspozycji to fundament sukcesu.

Krzysztof OlechTrener BlueBall

Zaplanuj swój pierwszy trening

Zadzwoń do BlueBall

Skonsultuj obuwie do biegania

Mniej zmęczenia to dłuższe dystanse
 
 
 
 

 

Dobierz wkładki ortopedyczne

Poczuj różnicę z każdym kilometrem
 
 

 

Wylecz kontuzję sportową

Zaufaj skutecznej regeneracji
 
 
 

 

Nie daj się zatrzymać

Fizjoterapia biegacza w BlueBall

 
 
 
 
 
 

Bieganie jest statystycznie związane z kontuzjami, takie są fakty. W przeliczeniu na liczbę godzin to niestety  jeden z najbardziej kontuzjogennych sportów dla amatorów.

Kontuzje mają charakter głównie przeciążeniowy, to znaczy poczujesz je dopiero w ostatnim etapie, czyli bólowym. Dotyczy to przypadłości achillesa, ścięgien w kolanie czy stopie. Sławne ITBS to też przeciążenie.

W BlueBall, wiemy jak zaopiekować się Tobą w tym trudnym okresie, mamy wiedzę i umiejętności oraz lata doświadczeń abyś jak najszybciej wrócił do biegania.

Co więcej pracujemy wg najnowszych światowych standardów i zrobimy wszystko żebyś biegał w trakcie rehabilitacji – tak dokładnie, wtedy też możesz biegać!

Najczęstsze kontuzje biegaczy

Bóle kolan
Uraz ścięgna Achillesa
Shin splints
Ból rozcięgna podeszwowego
Złamanie zmęczeniowe
Bóle w obrębie kręgosłupa
Inne dolegliwości biegaczy
 
 
 
 
 

Bole kolan u biegaczy to ponad 45% wszystkich kontuzji wśród nich najczęściej dochodzi do problemów w obrębie
– pasma biodrowo-piszczelowego ITB,
– bólu kolan w obrębie przodu kolana – rzepki i więzadła rzepki,
– ból od wewnątrz kolana – staw kolanowy przeciążany jest w strukturach łąkotki przyśrodkowej, więzadeł,
– ból kolana z tyłu to często przyczyna mięśni zginających kolano i ich ścięgien.

 
 
 
 
 

Towarzyszy mu ból oraz sztywność – w statystykach nawet po 5 latach 40-50% biegaczy ma dalej dolegliwości jeśli rozwinęli tendinopatię czyli ich ścięgno zmieniło się (pogrubiło, ukrwiło). W większości przypadków zmiana techniki, prawidłowe leczenie dopasowane do stanu oraz bieganie progresywne daje dobre rezultaty. Pamiętaj nie leczone ścięgno może się zerwać!

 
 
 

Shin splints to inaczej zespół ciasnoty przedziału powięziowego, może dotyczyć przednio – bocznej części goleni lub tylno – przyśrodkowej. Jest mocno skorelowany z torsją piszczeli (skrętem anatomicznym) i oczywiście jest  zaburzeniem treningowym. Odczuwalny ból jest rwący, kłujący wewnątrz łydki. Wraz z dokładną analizą biegu, możemy znacznie poprawić technikę i biegać mimo lekkich dolegliwości.

 
 
 

Ból rozcięgna podeszwowego bywa zmorą biegaczy na każdym poziomie, struktura ścięgna nie nadąża za adaptacją często przy zbyt szybkim zwiększaniu kilometrażu lub prędkości. Dochodzi do zmian w ścięgnie i bólu  czasem tak dużego, że nie da się biec.

 
 
 

Złamania zmęczeniowe dotyczą najczęściej małych kości stopy takich jak: 5-ta kość śródstopia, paliczki ale dość często obserwujmy też złamania kości piszczelowej. Nasz układ kostny nie adaptuje się wystarczająco szybko a do tego nieodpowiednia dieta mogą doprowadzać do zbyt dużego obciążenia kości. Warto zapobiegać tym kontuzjom gdyż eliminują z biegania nawet na kilka miesięcy.

 
 
 

Bóle w obrębie kręgosłupa, szczególnie lędźwiowego to częsty problem szczególnie dla długodystansowców. Ból (tępy, mięśniowy) pojawia się albo przy krótkich intensywnych jednostkach ale nasila się na koniec dłuższych biegów. Problem dotyczy osób albo z za słabym tułowiem, lub z przodopochyleniem miednicy co powoduje zwiększoną pracę mięśni w odcinku lędźwiowym. Tu z pomocą przychodzi trening wzmacniający tułów oraz biodra.

 
 
 

Bóle dużego palucha, stopy, biodra z przodu, mięśniowe uszkodzenia czy kłucie pod pośladkiem – są to również typowe dla biegaczy miejsca dolegliwości bólowych, czasem związane z anatomią, zmianami w stawach lecz również treningiem nie dopasowanym do naszych warunków. Aby dokładnie ocenić z czego wynika problem wykonujemy badanie ortopedyczne z usg, testy funkcjonalne i analizę biegu.

Odnowa biologiczna dla biegaczy

 
 
 
 

W dzisiejszych czasach, gdzie efektywność naszych działań jest naprawdę wysoka, a trening amatora nie różni się wiele od zawodowców, wiąż zbyt małą wagę przywiązujemy do regeneracji. Ma ona wiele twarzy, począwszy od dobrego i jakościowego snu, poprzez odpowiednią dietę i nawodnienia aż do treningu regeneracyjnego. W centrum BlueBall korzystamy dodatkowo z potwierdzonych naukowo technik skutecznej regeneracji.

Zabieg Recovery Pump

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kompresyjny masaż nóg z użyciem specjalnych nogawek. Zapewniamy że działa! Zabieg jest używany przez tysiące zawodowców na świecie.

Zabieg Recovery Pump

Jak to działa?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Leczenie metodą Recovery Pump zwiększa tzw. powrót żylny i gwałtownie przyspiesza proces naturalnej, ponownej absorpcji substancji wywołujących bolesność i zmęczenie mięśni.

Masaż regeneracyjny Indiba

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Unikalna i opatentowana technologia polegająca na doprowadzeniu do tkanek i komórek termicznego i nietermicznego prądu za pomocą elektrod, przyspieszając metabolizm powysiłkowy.

Masaż regeneracyjny Indiba

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zabieg w połączeniu z technikami manualnymi terapeuty wyzwala wewnętrzne zdolności organizmu do odbudowy (regeneracji) zniszczonych komórek. Klub FC Barcelona od lat promuje to urządzenie uznając je za najbardziej skuteczne.

Opracujmy plan treningowy

 
 

Zadzwoń do BlueBall lub zostaw swoje dane kontaktowe, oddzwonię do Ciebie i odpowiem na wszystkie pytania dotyczące korzyści wynikających ze współpracy ze mną.